Czy sodowanie nie oddziałuje negatywnie na zdrowie?
Sodowanie to skuteczna, bezinwazyjna metoda na eliminowanie zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni. Znajduje zastosowanie przy czyszczeniu m.in. elewacji, karoserii, kostki brukowej czy przy usuwaniu graffiti, farb itp. W przypadku tej technologii nie ma obaw o ewentualne uszkodzenia powierzchni podczas aplikacji czyściwa. Czy jednak sodowanie zapewnia równie wysoki poziom bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska naturalnego?
Sodowanie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego
Czytaj więcej: Jakie standardy musi spełniać soda czyszcząca wykorzystywana w procesach sodowania?
Czyściwem wykorzystywanym podczas sodowania jest soda oczyszczona, czyli substancja doskonale wszystkim znana, często wykorzystywana w wielu domach (m.in. w kuchni i do czyszczenia), a przede wszystkim całkowicie bezpieczna dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Wodorowęglan sodu jest wprawdzie lekko żrący, jednak jest to działanie bardzo delikatne i niepowodujące żadnych groźnych skutków ubocznych dla ludzi. Jednocześnie to właśnie ze względu na tę właściwość soda jest skutecznym środkiem usuwającym zabrudzenia. Bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie, więc wszelkie pozostałości czyściwa można skutecznie usunąć po zakończeniu pracy. Pod względem bezpieczeństwa jest do doskonała alternatywa dla wielu innych metod czyszczenia odbywających się z zastosowaniem środków chemicznych.
Sodowanie bezpieczne dla pracowników
Sodowanie jest metodą całkowicie bezpieczną dla całego otoczenia, w tym również dla pracowników wykonujących prace z tego zakresu. Soda to czyściwo całkowicie rozpuszczalne w wodzie, więc nie odkłada się w płucach i nie zawiera żadnych niebezpiecznych dodatków (np. tlenku glinu, piasku czy opiłków aluminium). Pracownicy nie mają więc obowiązku zakładania ciężkich i niekomfortowych kombinezonów roboczych. Nie jest to potrzebne, gdyż cząsteczki czyściwa nie uderzają w użytkowników i nie zagrażają zdrowiu. To właśnie z tego powodu ta metoda czyszczenia oceniana jest jako bezpieczniejsza od piaskowania, podczas którego istnieje ryzyko wdychania pyłów i szkodliwych substancji, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju wielu dolegliwości, w tym poważnych chorób jak pylica płuc. Ryzyko wystąpienia tego typu schorzeń nie występuje w przypadku sodowania.