Czy sodowanie może odbywać się na sucho?
Sodowanie jest bardzo bezpieczną i skuteczną metodą czyszczenia ciśnieniowego. Specjalna maszyna, która jest używana do tego celu, może wyrzucać czyściwo nawet z prędkością ponad 900 km/h. Jaki jest skład substancji czyszczącej? Jest ona mokra czy sucha? Czytaj w naszym artykule.
Sodowanie może się odbywać w kilku różnych trybach. Najczęściej stosuje się metodę czyszczenia na sucho, metodę hydrodynamiczną oraz za pomocą mieszanki wody i czyściwa w proporcjach jeden na jeden. Ostatnia nie wymaga podłączania węża strumieniowego do ujęcia wody, jednak metoda hydrodynamiczna jest stosowana częściej.
Sodowanie na sucho polega na wyrzucie mieszanki sody oczyszczonej (NaHCO3) z powietrzem. Zastosowana soda jest jednorodną substancją w postaci granulek, które nie odbijają się w zetknięciu z czyszczona powierzchnią, lecz eksplodują na niej, rozbijając cząstki zanieczyszczeń. To dzięki temu proces czyszczenia jest tak skuteczny. Pozostałości po sodowaniu na sucho usuwa się wodą, w której soda się rozpuszcza. Wystarczy delikatnie przemyć czyszczoną powierzchnię.
Kiedy stosuje się sodowanie na sucho?
Sodowanie jest bezpieczne dla powierzchni, dlatego można je stosować do wielu materiałów i części, również tych delikatnych wykonanych z drewna czy gumy. Metoda nadaje się do czyszczenia elewacji, obiektów stalowych, aluminiowych, ceramicznych, plastikowych. Szczególnie polecana jest tam, gdzie nie jest wskazane użycie wody, na przykład przy przedmiotach i obiektach zbudowanych z drewna. Często stosowana jest na powierzchniach lakierowanych i farbowanych. Skutecznie usuwa nawet stare zabrudzenia, zanieczyszczenia przemysłowe i środowiskowe oraz wiele innych.
Soda jest substancją nietoksyczną, nawet przy zastosowaniu wewnętrznym w organizmie człowieka. Sodowanie na sucho, pomimo pojawiającego się pylenia, nie jest groźne nawet dla osób zawodowo związanych z tą metodą czyszczenia. Soda to materiał niepalny, bezpieczny dla człowieka i neutralny dla środowiska.
Zobacz więcej: Wykorzystanie sodowania w pracach remontowych