Sodowanie a piaskowanie - dlaczego nie należy mylić tych pojęć?
Sodowanie i piaskowanie to dwie metody służące do oczyszczania różnych powierzchni pod ciśnieniem. Na tym podobieństwa między nimi się kończą. Metody te wykorzystują bowiem zupełnie inne technologie. Przeczytaj nasz krótki wpis, a poznasz podstawowe różnice między sodowaniem a piaskowaniem.
Czyszczenie za pomocą sodowania to nowoczesna, w pełni ekologiczna metoda, którą można zastosować na różnego rodzaju powierzchniach bez obawy uszkodzenia ich. W tej technice czyściwo stanowi soda (wodorowęglan sodu) o specjalnym stopniu granulacji. Zmieszane w odpowiednich proporcjach z powietrzem, zostaje wrzucone pod dużym ciśnieniem na czyszczoną powierzchnię. Największymi zaletami sodowania jest skuteczność oraz bezpieczeństwo. Soda jest substancją nietoksyczną, biodegradowalną, nieszkodliwą dla ludzi i dla środowiska. Dodatkowo soda jest delikatna dla powierzchni czyszczonej. Nie powoduje uszkodzeń, dlatego może być stosowana prawie na wszystkich powierzchniach, zaczynając od metali, kończąc na szkle. Piaskowanie z kolei jest procesem nieco bardziej inwazyjnym, podczas którego o powierzchnię materiału uderzają twarde drobinki piasku pod dużym ciśnieniem. Konieczne jest zabezpieczenie wszystkich szczelin przed możliwością dostania się piasku do wewnątrz urządzeń.
Sodowanie czy piaskowanie – co lepsze?
Wybór metody powinien być podyktowany rodzajem sprzętu, który będzie poddawany oczyszczaniu, dlatego warto poradzić się specjalistów w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Z pewnością piasek jest twardszym materiałem niż soda, jednak należy pamiętać, że cząsteczki sody uderzają o powierzchnię pod dużym ciśnieniem, proces czyszczenia jest więc bardzo skuteczny. Mimo wszystko trzeba podkreślić, że sodowanie jest bezpieczniejsze, może być używane do czyszczenia urządzeń wyposażonych w delikatne elementy takie jak uszczelki czy okucia. Sam proces czyszczenia przebiega szybciej, zużyte czyściwo wystarczy spłukać wodą. Soda jest nietoksyczna, rozpuszczalna w wodzie i całkowicie biodegradowalna.